Cat5, Cat5E, Cat6 yapısal altyapı kablolama projelerinde, anahtar teslim sistem organizasyonu.

 

KULLANILAN KABLO TİPLERİ

KABLO TİPİ CATEGORY 5e UTP 4x2x24 AWG

Kullanım yerleri: Bu kablolar bilgi iletişim sistemlerinde 100 Mbit hıza kadar analog ve dijital sinyal iletiminde kullanılır. Standart kullanımlar, dosya, yazıcı paylaşımı için önerilir. Maliyeti daha ucuzdur.

KABLO TİPİ CATEGORY 6 UTP 4x2x24 AWG

Kullanım yerleri: Bu kablolar bilgi iletişim sistemlerinde 300 Mbit hıza kadar analog ve dijital sinyal iletiminde kullanılır. Server bulunan sistemlerde dosya, yazıcı paylaşımı, uzak bağlantı yapılacak sistemler için önerilir. Maliyeti daha yüksektir.

  • Standartlar: Kullanılacak UTP Kablo, sonlandırma ve aktarma işlemlerinde kullanılan bütün bileşenler (patch panel, data prizi, patch ve drop kablolar) EIA/TIA-568B , 4 çift iletkenli ve aksi belirtilmediği sürece CAT5E veya tercihen CAT6 standardında olacaktır.
  • Patch Panel Sayısı: Toplam uç sayısına bağlı olarak 12, 24 veya 48 portlu Cat5e ya da Cat6 tipte UTP/STP Patch Paneller kullanılmalıdır. Patch Panellerin kurulacağı kabinet yüksekliği ve aktif cihazlara ulaşma mesafesine bağlı olarak aktarma kablolarının boyları ortalama 0.5 mt ile 1 mt arasında olması idealdir.
  • Kablo tipi ve Metrajı: Yapılan keşfe göre Cat5e ya da Cat6 standardında UTP/STP kablolar kullanılmalıdır.

KABLO KANALLARI

Bina içinde yapılacak uygulamalarda kabloların hem korunması hem de estetik olarak görünüşün sağlanması için uygun boyutlarda kablo kanalları ve köşe dönme ekipmanları kullanılır (25x75mm,40x100mm gibi). Kablo kanalı seçiminde; kanal kapaklarının kolay açılır/kapanır olması, esneklik, duvarlar ile yerleşim ve renk olarak uyumluluk göstermesi için dekoratif PVC kablo kanalları seçilmelidir. Seçilen kanalllar TSE standartları ile uyumludur.

Katlar arası kablo geçişleri ve kat içinde yer alacak kablo dağıtımı, kanal içerisinden yapılacaktır. Katlar arası ve kat içi dağıtımı gerçekleştirecek kablo kanalları ilerideki eklemeler dikkate alınarak, % 20 (YüzdeYirmi) daha fazla kabloyu içerebilecek şekilde monte edilir.. Kablo kanalı döşenmesi sırasında kat arası ve kat içindeki geçişlerdeki tüm delme işleri dikkatlice yapılarak kabloların katlar arsı aktarımı sağlanır.

Kablo kanalları, tüm UTP veya fiber kabloların geçtikleri yerlerde tam kapalı ve kapaklı, ortam koşullarına ve taşınacak kablonun tipine uygun olarak seçilir. Köşe dönüşleri, dirsekler, ayrılma bölgeleri bu amaçlarla üretilmiş olan kanal aksesuarları ile yapılır Kanallar, kablolara yapılacak her türlü müdahaleye imkan verecek şekilde yerleştirilerek, birleşim yerlerinde kablolara zarar verebilecek çapaklar bulunmayacak şekilde kesilir. Kanal birleşim yerlerinde esneme ve açıklık bulunmamasına özen gösterilir.

.